Skip to main content

החוויה התימנית

לפניך תוכנית וירטואלית בנושא: "מורשת יהדות תימן ותרבותה", המאפשרת לך להכיר קהילת עתיקת יומין ששמרה על מסורות קדומות מימי בית ראשון ושני ופותחת לך צוהר על תולדותיה, מורשתה ותרבותה.
Enrollment is Closed

אודות הקורס

הקורס מחולק לתשע יחידות לימוד ובכל יחידה מספר שיעורים בנושאים שונים. כל שיעור מורכב מהרצאות קצרות, בנות כ – 10 דקות כל אחת, המעשירה את לומדיה בידע אודות קהילה זו מימי בית ראשון עד היום. בקורס זה משתתפים למעלה מ - 30 חוקרים ואמנים בינלאומיים החולקים את הידע והמחקר שלהם ומביאים בפני המשתתפים את היופי והטבע הייחודי של יהדות תימן.

קהילת יהודי תימן שמרה על נוכחות מתמשכת בדרום חצי האי ערב מלפני כמעט 2000 שנה. חלקם התגוררו בערים וחלקם בכפרים נידחים הפזורים על פני מדינה ההררית והמדברית זו. זו קהילה דתית ששמרה על יהדותה לאורך מאות בשנים.

מרבית הקהילה היהודית עסקה במלאכות ומיעוטם במסחר. הקשרים בין היהודים למוסלמים התבטאו בעיקר במסחר ובשירותים של מלאכה זעירה שספקו היהודים למוסלמים כגון: נפחות, סנדלרות, חייטות וכדו'. נחקור את ההצטלבות של דתות אלו מהאסלאם המוקדם ועד לאמצע המאה ה-20 כאשר רוב היהודים עזבו את תימן ועלו לישראל. עד היום זוכרים את התרומה הכלכלית החשובה של היהודים בתימן בעיקר מתגעגעים ליצרני התכשיטים, הרוקמים ומשפרי הנשק היהודים. מלומדים וצאצאי אותם בעלי מלאכה חילקו את המורשת שהשפיעה על העיצוב הישראלי כיום. '".

ליהודי תימן יש מנהגים ושפה ייחודיים. נחקור את ספר התורה בשם טאג', הערבית-יהודית של תימן, תרבות צהלולי הנשים, והחינוך היהודי הייחודי בתימן של למדו הילדים מגיל שלוש לקרוא באמצעות החומש התאג

מסוף המאה ה-19 החלה עלייה המונית לישראל בעקבות האמונה שפעמי המשיח הגיעו. הדרך מאזורים שונים בתימן לעיר הנמל עדן היתה מסוכנת מאד רבים מהעולים מתו בדרך, חלו או/ו נשדדו. למרות הקשיים מרביתם לא אמרו נואש ועלו לארץ התיישבו בה למרות שסבלו מקשיי ההסתגלות ועוני נורא. בארץ היתה להם השפעה רבה בעיקר מההיבט התרבותי. בתחום המוסיקה והמחול, הרקמה והצורפות וכן השתלבו יפה בבניין הארץ, בתחום האונות, הפוליטיקה החינוך ועוד.

המרצים שלנו

מבט היסטורי

דר רחל ידיד, דר דוד בנסוסן, נפתלי הילגר, אדי עזרא אשכנזי, דר תום פוגל, פרופסור בת ציון עיראקי קלורמן

יחסים בין מוסלמים ויהודים

פרופסור בת ציון עיראקי קלורמן, פרופסור חמיד אל-אוואדי, דר קרסטין הונפלד, אסתר מוצ׳בסקי-שנפר

חיים הרוחניים

דר אדם בן נון, הרב דר בן ציון בר-עמי, פרופסור אהרון גימאני, ברק עודד, פרופסור אפרים אייזיק, פרופסור טובה גמליאל, דר אסתר קפאח, דר נעמה בן-עמי ז״ל, ג׳ון רוט

חיים החומרניים

שלום צדוק, פרופסור זכריה מדר, דר כרמלה אבדר, דר יהודה עמיר, דר בני גמליאלי, יגאל תמיר

העליות

דר דני בר מעוז, גרשון כהן, בנימין גלדסטון, פרופסור אסתר מאיר

עלים לישראל ותרומתם

דר שושנה מדמוני, דר דבורה חדד אפג׳ין, פרופסור איימי הרווויץ, שמוליק גוב ארי, דר יעל גילאט, נפתלי הילגר, חנניה קורש, יגאל תמיר

Frequently Asked Questions

What web browser should I use?

The Open edX platform works best with current versions of Chrome, Edge, Firefox, Internet Explorer, or Safari.

See our list of supported browsers for the most up-to-date information.

Question #2

Your answer would be displayed here.